Невропелвеология
Невропелвеология Ендометриоза и НевропелвеологияНевропелвеология
Няма друга част от човешкото тяло, освен мозъка, която да съдържа толкова много нерви, както малкия таз.
Тазовите нерви имат важно въздействие върху сексуалната функция, уринирането, дефекацията, овулацията и чувствителността на долните крайници. Увреждането функцията на тези нерви, може да доведе до сериозни забовявания на органите на малкия таз. Броят на пациентите страдащи от дисфункция на тазовите органи, както и на тези с хронична малкотазова болка, все още е неизвестен в целия свят.
Невропелвеологията е най-новата медицинска специалност създадена от професор Marc Possover, с цел диагноза на уврежданията и дисфункцията на тазовите нерви, както и терапия на заболяванията, които ги причиняват.
Основна група заболявания, лекувани в невропелвеологията са:
- Ендометриоза
- Хронична малкотазова болка
- Невропатичина малкотазова болка
- Пудендална невралгия
- Сексуална дисфункция при мъже и жени
- Хиперактивен пикочен мехур
- Дисфункция на тазовите органи
- Инконтиненция /незадържане на урина/
- Наранявания на гръбначния стълб
- Тумори на тазовите нерви
- Следоперативни усложнения на нервите
Невропелвеологичното лечение включва три основни процедури:
- Медикаментозна терапия
- Лапароскопия на тазовите нерви – позволява невросъхраняващи процедури на тазовите нерви, декомпресия и оперативно лечение на самите нерви.
- LION ProcedureПредставлява лапароскопска имплантация на невропротези. Тази процедура позволява селективно поставяне на електрод на определени нерви, с цел стимулация и терапия.
Невропелвеологичното изследване включва:
- ИсторияКога възникват симптомите, локация на болката, хирургична травма на болката
- Дати на предишни коремни, тазови и гръбначномозъчни интервенции
- Настояща медикаментозна терапия
- Локация на болката — радиация — изтръпване
- Облекчаващи и утежняващи болката фактори
- Свързана симптоматика:
- Скованост, проблеми с предвижването
- Смущения в уринарен, генитален и храносмилателен тракт
- Необходими документи за консултация
- Други допълнителни коментари
- Диагноза
- Анамнеза и обективно състояние
- Гинекологичен и дерматологичен статус и изследвания
- Алодиния, скованост, ирадиация, усещане за чуждо тяло, анормална температура, чувствителност, болка в червата, проблем с уринирането, сексуална дисфункция, хипер и хипочувствителност
- Вегетативна симптоматика очи, устни, сърце, кожа, раздразнителност, умора, безпокойство, колапс, тахикардия, бледост, изпотяване
- Корем
- Ингвинален регион
- Бъбреци
- Неврологично изследване
- Вагинално изследване
- Ултразвук
- Уродинамично изследване
- ЯМР
- Заключение
Ендометриоза и Невропелвеология
Ендометриозата при жената в различните си формигенитална и екстрагенитална засяга тазовите нерви:
- Засягане на симпатикусовата нерва система
- Засягането и е съпроводено винаги с:
- Висцерална болка
- Висцералната болка е леко до средносилна, тъпа, винаги разпростираща се в малкия таз и засилваща се по време на менструалния цикъл.
- Дисфункция на органа или органите засегнати от ендометриозата
- При гениталната система се наблюдава повишена контрактилност на матката, понижена функция на маточните тръби, понижена овулация, намален яйчников капацитет. Пикочен мехур, хиперчувствителност и/или затруднено уриниране, остатъчна урина, намалена чувствителност на пикочния мехур, дебело черво, болка, подуване и газове, запек, диария по време на менструация.
- Вегетативни симптоми на пациента:
- Сърцебиене, умора, повишена секреция на потните жлези, слабост, смяна на настроението, склонност към депресия, понижено сексуално желание.
- Засягане на парасипатикусовата инервация
- Засягането на парасимпатикусовите нерви, поражда затруднено изхождане на пикочният мехур и дебелото черво, както и дисфункция на тези органи. В напердналите стадии на Ендометриоза, е възможна пълна липса на изпразване на пикочния мехур и ректума, тоест пациентите подлежат на постоянна катетаризация и помощни немедикаментозни методи за изпразване на дебелото черво.
- Соматична нервна система
- Всички тазови соматични нерви, от лумбалния и сакралния плексус, могат да бъдат засегнати от Ендометриоза. В следствие на увреждането им се нарушават функцията, чувствителността и движението на таза, долните крайници, както и сфинктерите на пикочния мехур и дебелото черво.
- Пациентите страдат от силна, пареща болка спонтанно и при движение, затруднение в предвижването, намаление обема на мускулната маса на крайниците, стигащо до невъзможност за придвижване (използване на патерици и инвалидни колички).
- При засягане на сфинктерите на пикочния мехур и дебелото черво и увреждането на функцията на тазовите нерви при продължително страдание, е възможно да се стигне до тотална увреда на соматичните нерви и липса на тяхната функция.